Tilaa

Yritystilaus tunnistettu

Voit käyttää palvelun kaikkia sisältöjä vapaasti. Jos haluat kommentoida, kirjaudu sisään henkilökohtaisella Mediatunnuksella.

Kolumni Reppu selkään ja retkelle

Olipas hullu heinäkuu, ja elokuussa meno vaan hurjistuu. Ilmastonmuutos jyllää, ja se kamala Harriskin heitti tumpin bideeseen, vaikka sen oikea paikka olisi sekajätteessä. Bidee onkin jo tukossa. Seine virtaa, mutta ei olekaan niin romanttinen paikka, kuin laulussa kerrotaan.

Pommien raikaessa siellä sun täällä tekee mieli sulkea radio ja televisio, ja ummistaa silmänsä kaikilta uutisilta. Onneksi meillä on vielä suhteellisen rauhallista, ellei poliitikkojen uusia päätöksiä elämämme kurjistamiseksi ota huomioon. Kantarelleja ja mustikoita on kuulemma metsät täynnä, joten sinne siis.

Patikointi luonnonrauhassa olisi hyvä vaihtoehto, jos ei ikävää yllätystä tule monen kilometrin hikisen reissun jälkeen vastaan. Uutiset kertoivat senkin, että Sonkajärven retkeilypaikoilta oli varastettu iso määrä polttopuita. Ihan peräkärryllä oli viety.

On suorastaan käsittämätöntä, että joku vaivautuu moiseen puuhaan ajattelematta sitä, ettei meillä kohta ole enää niitä ilmaisia retkeilypaikkojakaan, jos tuollainen peli jatkuu. Lie ollut varkaan mökissä kylmä heinäkuun helteellä, tai sitten oli joku hyvin maksava polttopuun ostaja tiedossa. Luulisi, että mustikan keruulla olisi päässyt vähän helpommalla, ilman veroja ja rangaistuksen pelkoa. Samalla olisi saanut liikuntaakin.

Kun muistelee menneitä ja tätäkin kesää, elämyksistä ykköseksi nousevat uinti lämpimässä joessa tai järvessä, rantasauna, onkiretket, ravustus, ahomansikoiden kerääminen – ja nuotiomakkara!

Tapasin pari vuotta sitten eräällä Sonkajärven ilmaisella nuotiopaikalla pariskunnan, joka kertoi muuttaneensa Sonkajärvelle juuri retkeilymahdollisuuksien takia. He kävivät aina uudella laavulla tai kodalla, ja vierailukohteita oli kertynyt jo kolmattakymmentä.

Muualta kotoisin olevat ihmiset ylistivät maisemia ja sitä, ettei missään Etelä-Suomessa voi odottaa vastaavaa palvelua. Että retkipaikat ovat siistejä ja huollettuja, ja että puutkin ovat ilmaisia! Väittäisin, että mahdollisuus retkeillä ilman lisäkuluja on yksi koko Ylä-Savon suurimpia matkailuvaltteja.

Lisääntynyt ilkivalta meilläkin lisää maksullisia palveluita. Kohta polttopuut saa kantaa itse repussaan, ja nuotiopaikat ovat lukittuina. Kaikki seikkailullisuus poistuu retkeilystä, jos avaimen joutuu hakemaan etukäteen. Samalla retkeilijöiden määrä supistuu, kun paikat ovat vain avaimen lunastaneen käytössä.

Ilmaisia oleskelupaikkoja käyttävät niin vanhat kuin nuoret, ja matkailijat ulkopaikkakunnilta tuovat rahaa yrityksille. Pitäkäämme huolta siitä, että ihana etuoikeutemme verovaroilla varmistettuun retkeilyyn säilyy jatkossakin. Ulkomaalaisille tämä on luksusta. Pitäkäämme paikat siisteinä, ja jättäkäämme polttopuita seuraavillekin retkeläisille.