Tilaa

Yritystilaus tunnistettu

Voit käyttää palvelun kaikkia sisältöjä vapaasti. Jos haluat kommentoida, kirjaudu sisään henkilökohtaisella Mediatunnuksella.

Kun porukalla tekee, homma hoituu! – Sonkakosken lava ja Koskela uusiutuvat Veturin rahoituksella

Sonkakosken huvilavalla on ollut huisketta toukokuussa. Helatorstaina lava maalattiin ulkoa talkoilla, ja etuovelle on rakentunut koko seinän levyinen, katettu terassi. Uusi makkarakioski on myös työn alla.

– Maalaustalkoisiin osallistui kymmenkunta henkeä ja urakka kesti kaksi ja puoli tuntia. Vanha punamulta vaihtui öljymaaliksi, jota menee lavan ja huussin maalaukseen yhteensä 60 litraa, talkoolaiset laskeskelevat.

Kun porukalla tekee, homma hoituu tehokkaasti. Kiirettä pitääkin, sillä ensimmäiset tanssit ovat juhannusiltana, ja jo ennen sitä lavalla pidetään yksityistilaisuus.

Sonkakosken Nuorisoseura järjestää kesän aikana viidet tanssit.

– Se on meille maksimimäärä, koska jokainen tanssi-ilta sitoo kesän rajalliset lauantait talkoisiin. Lisäksi nuorisoseuran porukka toimii järjestysmiehinä Eukonkannoissa, ja saa sitä kautta tuloja seuralle, kertoo Tuomo Turpeinen.

– Jäsenmaksuilla ei menoja kateta, sillä 12 euron jäsenmaksu menee kokonaisuudessaan keskusseuralle, toteaa pitkän linjan nuorisoseura-aktiivi Huugo Makkonen.

Läskilupi jatkaa painon vartiointia.

Hänen lisäkseen rakennustalkoissa ovat touhunneet Aimo Kauppinen, Tuomo Turpeinen ja Vilho Heiskanen. Nuorisoseuran puheenjohtaja Ari Huttunen on ollut työnjohtajana ja laskenut tarvittavan puutavaran määrän.

Päivi Laamanen joutui haasteen eteen, kun Ylä-Savon Veturin yhteensä 11 000 euron Leader-rahoitusta lähdettiin hakemaan. Byrokratia teetti töitä päiväkausia.

– Kaikki piti muuttaa digitaaliseen muotoon. Pelkästään Suomi.fi -tunnusten saanti kesti kolme viikkoa. Hakemuksessa on 43 liitettä. Ely-keskus käy paperit vielä läpi, ja lopullisen päätöksen saamme heinäkuussa. Raportoimme hankkeen vielä kuvina Ruokavirastolle, Laamanen selvittää.

Lavan lisäksi remonttiin joutuu myös nuorisoseurantalo Koskela, johon tulee ilmalämpöpumppu jo aiemmin laitetun maalämmön tueksi ja lämmönvaihteluja tasaamaan, sekä aggregaatti sähkökatkojen varalta.

Uusi, iso yleiskone 20 litran kulhoineen Koskelan keittiössä mahdollistaa sen, että lavan puhvetissa tarjottavat kahvileivät voidaan nyt leipoa itse. Koneen avulla myös työtä vaativan mykyrokkataikinan teko sujuu kätevämmin kuin ennen. Mykyrokkamyyjäiset ovat olleet talvisaikaan tärkeä tulonlähde nuorisoseuralle.

Sekä lavan että Koskelan hankintojen kulut ovat yhteensä 17 000 euroa. Jo aiemmin Koskelan peltikaton maalaukseen on varattu 15 000 euroa. Veturin osuus kulujen rahoituksesta on 65 prosenttia, ja talkoilla saadaan katettua niin paljon, että lopullista maksettavaa jää vain pari tonnia.

Ensimmäiset tanssit ovat juhannusiltana.

Sonkakosken Nuorisoseurassa on 54 jäsentä. Kaikille avoimet Viron reissut tuovat aina uusia jäseniä mukaan toimintaan. Ikääntyminen uhkaa porukkaa, joten kovin kauaskantoisia suunnitelmia ei uskalleta tehdä.

Päivi Laamanen ja Tuomo Turpeinen ovat junantuomia kyläläisiä.

– Ehkä seuraavana kesänä maalaamme puhvetin ulkoa. Menneenä talvena Koskelassa ei tanssittu, mutta ensi talveksi koetetaan saada kansalaisopiston tanssipiiri. Karaokepiiri ja jumppa ovat kokoontuneet talvella. Istumalentopallo on ollut erittäin suosittu harrastus. Läskilupi jatkaa uskollisesti nuorisoseuralaisten painon vartiointia, talkooporukka kertoo toiminnasta.

Sonkakosken lavan tanssikesän avaa Hanna Hirvonen. Heinäkuussa tanssittavat Kasma ja Minna Äikäs. Elokuun supersuosituissa possujuhlissa esiintyy Sami Soininen, ja venetsialaisissa elokuun lopussa Hannu Hautaniemi.

60

litraa öljymaalia meni lavan ja huussin maalaukseen.