Eukonkannon MM-titteleistä kisataan Sonkajärvellä 4.–5. heinäkuuta.
Ilmoittautuminen tulevan kesän Eukonkannon MM-kisoihin on edennyt virkeästi.
Sonkajärvellä heinäkuun 4. ja 5. päivä järjestettävän kilpailun pääsarjaan on ilmoittautunut jo yli 50 paria. Yhteensä pääsarjaan mahtuu mukaan 75 parivaljakkoa.
– Kysyntä on yllättänyt järjestäjät todella positiivisesti. Koskaan aiemmin ilmoittautuneiden lista ei ole täyttynyt näin aikaisessa vaiheessa, sanoo tiedotteessa Joni Juntunen, Eukonkanto Oy:n hallituksen puheenjohtaja.
Ilmoittautuneita on tällä hetkellä 14 eri maasta. Matkaa on kuitenkin vielä viime vuoden ennätykseen, jolloin lähtöviivalle asettui kilpailijoita 21 maasta.
Tiedotteen mukaan naisille tarkoitettuun naisparien sarjaan ei kuitenkaan ole ilmoittautunut kuin yksi pari, joten on mahdollista, että sarja joudutaan perumaan.
Eukonkannon sprinttikilpailun, pääsarjan ja joukkuekisan selostaa urheilutoimittaja, selostajalegenda Kaj Kunnas. Kisat näytetään maksullisena lähetyksenä verkossa.
Joni Juntusen mukaan tapahtuman valmistelut ovat hyvällä mallilla. Tapahtumassa esiintyvät Ilja Teppo, Komiat, Rutakko Allstars, Cat Cat ja Stig.
Eukonkantokilpailuita on järjestetty Sonkajärvellä vuodesta 1992 alkaen. Maailmanmestaruuksista mittely alkoi puolestaan neljä vuotta myöhemmin.